Centrum Kultury Wrocław Zachód › Nasza działalność › DRZWI OTWARTE - INTEGRACJA
KULTURA KLUCZEM OTWIERAJĄCYM KAŻDE DRZWI
CENTRUM KULTURY
WROCŁAW-ZACHÓD
ZAPRASZA DO UDZIAŁU W
INTEGRACYJNYCH
WARSZTATACH
ARTYSTYCZNYCH
12.09.2020 - 25.10.2020
„Drzwi Otwarte – Integracja” to projekt, którego misją jest edukacja i rozwijanie artystycznych pasji osób z niepełnosprawnością i pełnosprawnych. Przez dwa miesiące sześć grup: teatralna, muzyczno-wokalna, filmowa, literacko-fotograficzna, komiksowa i cukiernicza współpracowały m.in. nad spektaklem, koncertem, reportażem, filmem i komiksem.
W życiu codziennym zwykle tylko się mijają. Wiedzą o sobie, jednak podchodzą do siebie bez ciekawości. Osoby zmagające się z niepełnosprawnościami i pełnosprawne. Centrum Kultury Wrocław Zachód od 2002 roku konsekwentnie realizuje ideę stworzenia nowych rozwiązań programowych, organizacyjnych i technicznych, które pozwolą osobom „wykluczonym z kultury” na rozwijanie artystycznych zainteresowań. Tym razem zaprasza do spotkania, które ma stać się pomostem do wzajemnego porozumienia i szansą do rozwijania artystycznych pasji.
Głównym celem warsztatów w ramach „Drzwi Otwarte – Integracja” jest współpraca osób reprezentujących różne kultury, języki i percepcje świata. Chcieliśmy pobudzić potrzebę odbioru kultury, a także zapewnić uniwersalną przestrzeń do spotkania i ekspresji jednych i drugich w muzyce, teatrze oraz filmie animowanym. Udział w zajęciach wpłynął korzystnie na integrację osób z niepełnosprawnością i pełnosprawnych, myślenie abstrakcyjne, a także zainspirowało do podejmowania kolejnych działań artystycznych.
W połowie września Centrum Kultury Wrocław - Zachód rozpoczęło sześć rodzajów warsztatów:
- WOKALNE – zajęcia skierowane do 5-10-osobowej grupy osób z niepełnosprawnością wzroku i ruchu oraz pełnosprawnych. Uczestnicy pod okiem profesjonalnych muzyków i wokalistów pracowali indywidualnie oraz w grupie nad wybranymi przez siebie i prowadzących utworami. Celem było doszlifowanie swoich potencjałów i możliwości wokalnych, prezentując się przed innymi warsztatowiczami, ucząc się zrzucać z siebie tremę i udowadniając, że pracą można osiągnąć naprawdę wiele.
- TEATRALNE – 5-10-osobowa grupa osób z niepełnosprawnością intelektualną lub ruchową i pełnosprawnych stworzyło wspólny spektakl teatralny. Scenariusz został oparty na podstawie historii Dolnego Śląska i losów jego mieszkańców po II wojnie światowej. Warsztat poprowadziła Angelika Pytel.
- FILMOWE – warsztaty dla osób z niepełnosprawnością słuchu i pełnosprawnych (od 5 do 10 osób). W trakcie trzygodzinnych spotkań uczestnicy poznali podstawowe techniki realizacji filmów. Efektem warsztatów były filmy krótkometrażowe.
- LITERACKO-FOTOGRAFICZNE - podczas warsztatów uczestnicy (od 5 do 10 osób) dowiedzieli się jak znaleźć dobry temat na reportaż literacki, jak zbierać materiały, jak "ugryźć" temat, jaka jest rola autora oraz jak skomponować zebrany materiał w spójną całość. Po zapoznaniu się z teorią uczestnicy mieli okazję stworzyć autorskie reportaże na wybrany przez siebie temat. Uczestnicy mieli do dyspozycji doświadczonego dziennikarza, z którym na bieżąco konsultowali efekty swojej pracy. W trakcie warsztatów uczestnicy poznali także podstawy fotoreportażu. Przy pomocy własnych aparatów wykonali fotografie do autorskiego reportażu. Teksty i zdjęcia powstałe w czasie warsztatów zostały opublikowane na stronie Centrum Kultury Wrocław - Zachód i w mediach społecznościowych. Warsztat przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną i słuchu.
- KOMIKSOWE - podczas zajęć uczestnicy (od 5 do 10 osób) z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, słuchu i pełnosprawni poznali podstawowe zasady i techniki tworzenia komiksów; pod okiem profesjonalnego scenarzysty i rysownika komiksów przygotowali swoje pierwsze, krótkie, kilkuobrazkowe historie. Warsztaty miały nie tylko charakter edukacyjny, ale też terapeutyczny. Uczestnicy mieli okazję wyrazić w nietypowy sposób emocje, z którymi zmagają się na co dzień. Ćwiczenia pozwoliły osobom z niepełnosprawnością i pełnosprawnym na spotkanie i szczególną wymianę myśli wyrażoną w formie komiksu.
- CUKIERNICZE - uczestnicy warsztatów (od 5 do 10 osób) zostali wprowadzeni w tajniki cukiernictwa artystycznego; uczestnicy doskonalili m.in. swoje umiejętności manualne i koncentrację. Przed rozpoczęciem zajęć każdy z uczestników otrzymał specjalny pakiet materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonania warsztatowych zadań. W trakcie zajęć poznali technikę, a następnie stworzyli dekorację wypieków okolicznościowych (babeczek, tortów, ciast). Efekty pracy uczestników zostały sfotografowane i zamieszczone na stronie CKWZ i w mediach społecznościowych. Warsztat szczególnie adresowany do osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Każdy z warsztatów składał się z siedmiu trzygodzinnych spotkań (łącznie 21 godzin pracy).
Integracyjne warsztaty wokalne, teatralne, filmowe, literacko-fotograficzne, komiksowe i cukiernicze dla osób pełnosprawnych i z niepełnosprawnością wystartowały w Centrum Kultury Wrocław - Zachód w połowie września i potrwały do końca października. Do udziału zaproszeni byli zarówno dorośli, jak i młodzież powyżej 18. roku życia.
Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Miasta Wrocławia.
Warsztaty rozpoczęły się 12 września.
Udział był bezpłatny.
Warsztaty KOMIKSU: sobota godz. 15.30-18.30
Warsztaty TEATRALNE: niedziela godz. 11.00-14.00
Warsztaty LITERACKO-FOTOGRAFICZNE: niedziela godz. 11.00-14.00
Warsztaty MUZYCZNO-WOKALNE: niedziela godz. 11.00-14.00
Warsztaty FILMOWE: poniedziałek godz. 10.00-13.00
Warsztaty CUKIERNICZE: środa godz. 9:45-12.45
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
BEZPIECZNE ZAJĘCIA W CKWZ
Stosując się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego Centrum Kultury Wrocław-Zachód wprowadziło dodatkowe środki ostrożności, mające na celu minimalizację ryzyka zachorowania koronawirusem. Wszystkie zajęcia odbędą się z salach, w których na jednego uczestnika przypada co najmniej 4 mkw., przy zachowaniu między prowadzącym a uczestnikami przynajmniej 2 metrów odległości. Z myślą o warsztatach „Drzwi Otwarte – Integracja” Centrum zapewni uczestnikom indywidualne stanowiska pracy. Pracownicy, prowadzący i uczestnicy zostaną wyposażeni w maseczki ochronne, przyłbice, rękawiczki jednorazowe i środki do dezynfekcji rąk na każdym ze stanowisk pracy. Wszystkie powierzchnie wspólne (klamki, poręcze, blaty, oparcia krzeseł) będą czyszczone na bieżąco, a nieklimatyzowane pomieszczenia będą wietrzone po każdych zajęciach.